Skip to content

Gotówkomaty – bezpieczne?

Choć regularnie korzystamy z bankomatów, od czasu do czasu wpłacamy pieniądze we wpłatomacie, hasło gotówkomat jest dla nas jedną wielką tajemnicą.

Zwłaszcza dla osób, które nigdy nie korzystały z oferty parabanków.

Czym jest gotówkomat?

Gotówkomat to nowoczesny, samoobsługowy punkt usług finansowych. W gotówkomacie zapłacisz rachunek, wykupisz ubezpieczenie oraz zaciągniesz szybką pożyczkę. Korzystając z gotówkomatu możesz pożyczyć nawet 1600 zł. Co ciekawe, zamiast karty wkłada się do niego dowód osobisty, a procedura otrzymania pożyczki trwa jedynie kilkanaście minut.

Dla kogo gotówkomat?

Gotówkomaty zostały stworzone specjalnie z myślą o osobach, które z internetem są nieco na bakier – nie umieją się nim posługiwać lub nie mają zaufania do transakcji elektronicznych. Istnieje również spora grupa klientów, którzy nie mają konta bankowego lub ich konto zostało zablokowane, np. przed komornika. Gotówkomat pozwala im otrzymać pieniądze szybko i bez zbędnych formalności.

Po pożyczkę do galerii handlowej

Nie da się ukryć, że pomysł umieszczenia gotówkomatów w centrach handlowych jest bardzo sprytny. Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki na zakup wymarzonej sukienki, nowego blendera czy sprzętu RTV – w gotówkwomacie możesz otrzymać ją już w 15 minut!

Gotówkomaty do złudzenia przypominają bankomaty, co może być dla klientów jeszcze większą pokusą do pożyczenia pieniędzy z parabanku.

Choć popularność gotówkomatów nie jest jeszcze ogromna, z każdym tygodniem znacząco rośnie. Świadczy o tym choćby fakt, że nowe gotówkomaty wyrastają jak grzyby po deszczu. Obecnie możemy znaleźć je w największych miastach w Polsce. W Warszawie znajdują się one m.in. w centrum handlowym Złote Tarasy oraz Atrium Reduta, w Krakowie w centrum handlowym M1, a w Kaliszu w Galerii Amber. Od niedawna zielone gotówkomaty stoją również w warszawskim metrze.

Pożyczka w gotówkomacie – krok po kroku

Aby otrzymać pożyczkę musimy wykonać jedynie kilka prostych kroków.

Pierwszym z nich jest wybranie na ekranie gotówkomatu opcji „złóż wniosek”. Obowiązkowo musimy również zaznaczyć, że zapoznaliśmy się z warunkami ochrony danych osobowych i wyrażamy zgodę na nagrywanie naszego wizerunku.

Kolejnym krokiem będzie deklaracja, czy jest to nasza pierwsza chwilówka, czy korzystaliśmy już wcześniej z usług parabanku. W zależności od wybranej opcji pojawi się możliwość wyboru preferowanej kwoty (dla nowych klientów może to być 300, 800, 1200 lub 1600 złotych) oraz preferowanego terminu spłaty (15 lub 30 dni).

Następnie gotówkomat poprosi nas o podanie numeru telefonu komórkowego oraz wpisanie podstawowych danych z dowodu osobistego. Po wykonaniu tej czynności przyjdzie czas na zeskanowanie naszego dokumentu tożsamości oraz… wykonanie „pamiątkowego zdjęcia”. Aby zeskanować dowód należy włożyć go do otworu, przypominającego nieco otwór na kartę płatniczą w bankomacie. Zdjęcie, które wykona nam gotówkomat posłuży jako porównanie ze zdjęciem, które znajduje się w naszym dowodzie. Dzięki temu firma pożyczkowa może uwiarygodnić naszą tożsamość.

Co ważne, weryfikacją tożsamości nie zajmuje się maszyna, a żywy człowiek, do którego trafiają dane potencjalnego pożyczkobiorcy.

Ostatnim etapem jest potwierdzenie zadeklarowanych danych i zatwierdzenie wszystkich wymaganych zgód. Teraz należy już tylko czekać na decyzję firmy pożyczkowej oraz… SMS z kodem do wypłaty środków.

Gotówkomat a pożyczka przez internet

Zaciągając pożyczkę w gotówkomacie możesz zrobić to na takich samych warunkach, na jakich udzielane są pożyczki internetowe. Istotną różnicą jest jednak fakt, że korzystając z gótówkomatu gotówkę otrzymasz nie na konto, a wprost do ręki.

Osoby, które lubią dużą elastyczność w zakresie wyboru kwot oraz terminów spłaty pożyczki mogą czuć się również zawiedzione tym, że korzystając z gotówkomatów wybór ten jest ściśle ograniczony do kilku możliwości. Jeśli na swoje wydatki potrzebujesz 1000 zł, będziesz musiał zdecydować, czy jesteś w stanie ograniczyć je do 800, czy wolisz pożyczyć 1200 zł.

Czy gotówkomat jest bezpieczny?

Pożyczając pieniądze w ten sposób istnieje spora szansa, że zaciągający pożyczkę klienci będą mniej świadomi zagrożeń wynikających ze swojego działania. Choć podczas całego procesu pożyczkobiorca aż dwukrotnie otrzymuje wydruk z informacją o całkowitym koszcie pożyczki i warunkach spłaty, z pewnością niewiele osób zdecyduje się na niego spojrzeć i rzetelnie go przeanalizować.

W kwestii technicznego bezpieczeństwa korzystania z gotówkomatów – pomysłodawcy urządzenia wprowadzili do niego mechanizmy, pozwalające na wykrycie sfałszowanego lub skradzionego dowodu. Dzięki temu skutecznie zminimalizowali ryzyko oszustw i nieuczciwych transakcji.

Pamiętaj – gotówkomat nie jest bankomatem. Pobierając pieniądze w ten sposób nie obciążasz własnego konta, a pożyczasz pieniądze od firmy pożyczkowej,