Skip to content

Jak bez wysiłku zaoszczędzić duże pieniądze?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak to zrobić, aby mieć dużo pieniędzy i nie napracować się przy tym zanadto. Nie chodzi tu bynajmniej o odkrycie rynkowej niszy i spijanie śmietanki z jej zapełnienia. W tym artykule podpowiadamy jak dobrze wykorzystać pieniądze, które zasilają domowy budżet. Pomoże ci to zaoszczędzić całkiem sporo gotówki na własne przyjemności, długofalowe inwestycje czy sfinansowanie wieloletniego marzenia.

20000 zł ? 50000 zł? To wszystko jest w zasięgu Twojej ręki. Wystarczy wytyczyć sobie szlak i nim podążać. Reszta dzieje się sama. Bez wysiłku.

Odkładaj niewielkie kwoty

Wyobraź sobie sytuację, w której z otrzymanej właśnie miesięcznej pensji odkładasz połowę na wymarzony samochód. W momencie przelewania kwoty rozpiera Cię duma i z satysfakcją spoglądasz na konto oszczędnościowe. Mija jednak tydzień i trzeba ruszyć oszczędności. Najpierw 200 zł, potem kolejne 500zł i tak z końcem miesiąca z odłożonej kwoty pozostają grosze. Wraz z nimi frustracja i poczucie porażki. Znasz taki scenariusz?

Spójrzmy teraz na to w inny sposób. Pomyśl, że z wypłaty odkładasz 10, 20 czy 50 złotych. Tak niewielka kwota z reguły nic nie zmienia na Twoim koncie. Jakie jest prawdopodobieństwo, że te 20 złotych zniknie wkrótce z konta oszczędnościowego? Minimalne lub żadne. Odkładanie niewielkich kwot, wbrew pozorom, przynosi efekty bardzo szybko. Pod warunkiem, że jest systematyczne.

Określ podstawowe założenia

Każdy z nas w mniejszym bądź większym stopniu jest w stanie określić swoje miesięczne wydatki. Raty kredytów, ubezpieczenia i rachunki od razu zjadają określoną część pensji. Pozostałą kwotę najczęściej przeznaczamy na konsumpcję i ewentualne oszczędności. Aby oszczędzanie stało się nawykiem, potrzebny jest starannie przemyślany system. Bez niego pieniądze zwyczajnie się rozejdą.

Ubranie założeń w ramy skutkuje zazwyczaj większą wydajnością i skutecznością. Kluczowym krokiem powinno więc być określenie celu oszczędzania i pożądanej kwoty, która za kilka miesięcy lub lat będzie cieszyć Twoje oko. Równie ważne jest wskazanie miesięcznej sumy, którą bez nadmiernego obciążenia domowego budżetu będziesz w stanie przeznaczyć na tworzenie swojej bezpiecznej przyszłości.

Mając takie fundamenty, możesz budować swój przyszły „dom” wypełniony po brzegi pieniędzmi. Cegiełka po cegiełce. Pamiętaj, aby nie zaczynać odkładania od jutra. Najlepiej rozpocznij je już dziś.

Opracuj własny system

Systemów regularnego oszczędzania jest wiele. Możesz zdecydować się na odkładanie określonej kwoty, np. 5 lub 10 zł od każdego poniesionego wydatku. Każde opłacenie rachunku, zrobienie zakupów, czy wykonanie przelewu będzie skutkowało przekazaniem kilku złotych na poczet oszczędności.

Ponadto, w przypadku niespodziewanych lub dodatkowych przychodów odkładaną kwotę możesz zwiększyć. Pamiętaj jednak, żeby wciąż była to stosunkowo niska suma, np. 50zł. Innym sposobem jest przelewanie na konto z góry wyznaczonej części poniesionych wydatków, np. 2-5 % od każdej kwoty zakupów. Świetnie sprawdza się także regularne odkładanie monet do specjalnej skarbonki. Może to być np. 5 zł dziennie. Każdego dnia. Po upływie miesiąca lub kwartału, zgromadzoną kwotę warto wpłacić do banku. Najlepiej takiego, który znajduje się na drugim końcu miasta i nie oferuje dostępu do bankowości elektronicznej.

Co zrobić, jeśli nie masz wystarczająco dużej dawki samodyscypliny? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi bank.

Zdaj się na pomoc banku

Jeżeli systematyczność nie jest Twoją mocną stroną, bardzo dobrym pomysłem może być skorzystanie z gotowego systemu oferowanego przez bank. Ciekawe rozwiązanie proponuje swoim klientom indywidualnym mBank. Produkt o nazwie mSaver to automatyczny generator oszczędności. Jaka jest zasada jego działania?

Opiera się o bardzo prosty system, polegający na odkładaniu niewielkich kwot na specjalne konto oszczędnościowe. Każda transakcja na koncie wiąże się z zasileniem rachunku o ustalony procent wartości transakcji, z góry określoną kwotę lub o różnicę wynikającą z zaokrąglenia do pełnej dziesiątki. W czasach, gdy praktycznie na każdym kroku płacimy kartą, oszczędności rosną w naprawdę szybkim tempie.

Co więcej, konto nie jest widoczne od razu po zalogowaniu do systemu. Dzięki temu nie ma pokusy, aby skorzystać ze środków przed uzbieraniem założonej z góry kwoty. Ponadto, nie opłaca się zbytnio wypłacać zgromadzonych na rachunku oszczędnościowym pieniędzy, gdyż każdy transfer powyżej jednego w danym miesiącu wiąże się z prowizją. To celowy zabieg banku.

Jak oszczędzić dużą kwotę w trzech prostych krokach?

  1. Zastanów się jaką kwotę chcesz uzbierać i na chciałbyś przeznaczyć zgromadzone pieniądze.
  2. Opracuj system i trzymaj się ustalonych zasad. Jeżeli brak Ci systematyczności, skorzystaj z rozwiązań oferowanych przez bank. Sprawdź w swoim banku możliwości regularnego oszczędzania.
  3. Zacznij oszczędzać dziś.