Pożyczka dla młodych. Do jakiej firmy możesz się zwrócić?

Firmy pożyczkowe chętnie świadczą usługi finansowe osobom młodym, jednak warunkiem umożliwiającym zostanie klientem jednej z nich jest ukończenie przynajmniej osiemnastu lat. Osoby, które osiągnęły już ten wiek, zaczynają być pewne swoich działań, stają się samodzielne, zdolne do czynności prawnych. Niekiedy jednak trzeba być nieco starszym człowiekiem lub oprócz wieku, charakteryzować się też innymi cechami potwierdzającymi samodzielność i dojrzałość. Jeśli osiemnastolatek zechce założyć konto, lokatę czy też starać się o kredyt lub pożyczkę, może spotkać się ze zdecydowaną odmową lub dodatkowymi wymogami. Na przykład, banki mogą odmówić udzielenia kredytu osobie osiemnastoletniej, zwracając uwagę na dochody oraz rodzaj umowy o pracę. Większość osiemnastolatków jeszcze się uczy, pozostając na utrzymaniu rodziców, więc dla banków nie są zbyt atrakcyjnymi i wiarygodnymi klientami.

Co na to firmy pożyczkowe?

Znane i cenione firmy oferujące darmowe chwilówki chętnie pożyczają pieniądze młodym klientom, ale nie wszędzie dolna granica wynosi osiemnaście lat – osoby wkraczające w dorosłe życie dostaną pożyczkę tylko w kilku firmach. Teoretycznie osiemnastolatkowie są idealnymi klientami, bo spełniają wszystkie – bądź prawie wszystkie – warunki stawiane przez pożyczkobiorców. Mają polskie obywatelstwo, założyli rachunek w banku i obsługują go przez internet, mają telefon komórkowy, adres e-mail, a ich historia kredytowa jest czysta – jest to związane z tym, że nie było jeszcze okazji wziąć czegokolwiek na raty czy zadłużyć się w inny sposób. Często to nie wystarcza, więc firmy mogą czuć obawę przed powierzeniem zobowiązania tak młodym ludziom.

Pożyczki limitowane

Przeciętny osiemnastolatek nie jest jeszcze samodzielny (mieszka z rodzicami i jest na ich utrzymaniu). Owszem, zdarzają się młode osoby, które podjęły już pracę, są na stażu lub zarabiają w jakiejkolwiek innej formie i mogą pozwolić sobie na wzięcie osobistej pożyczki lub sięgnięcie po kredyt, które to zobowiązania będą spłacać uczciwie i w terminie. Wykazanie dochodu pozwalającego na terminowe spłaty jest istotne szczególnie dla banków, którym trzeba przedstawić stosowne dokumenty. Stały dochód działa jak gwarancja. Przyznanie pożyczki młodemu klientowi może być ryzykowne nie tylko dla instytucji, ale także dla samego klienta. Osoby w młodym wieku często podchodzą do różnych kwestii lekkomyślnie, więc w ich przypadku przekroczenie terminu spłaty jest nieco bardziej prawdopodobne, tak samo jak bardziej prawdopodobne jest nieprzemyślane sięgnięcie po dużą kwotę zobowiązania. Łatwo o popadnięcie w tarapaty, a z uwagi na brak stabilnego zatrudnienia i dużych dochodów możliwe jest szybkie zniszczenie sobie zdolności kredytowej, wplątanie się w postępowanie komornicze i inne poważne konsekwencje. Może to być nawet problem nie do naprawienia przez resztę życia.